Дрогобицькому лицарю – бути!

Надрукувати
Роздуми
Написав(ла) Володимир Садовий   
18.08.2015
Лицар у збруїНемов на сповідальну прощу
Народ здвигається на площу,
Явивши благодаті суть.
За власну і чужу провину,
За рідну матір-Україну –
Кроваву, струджену вдовину
Ласкаво лепту подають…

Доволі нам від орд страждати!
Благословенна Божа Мати,
Всемилостиво глянь з висот.
Пошли нам Лицаря святого
Від Праведного Сина Твого,
Щоб застеріг нас від лихого
І вірою скріпив народ!..

Хай буде Лицар дерев'яний,
Та дух у нього полум'яний,
Животворящий дух небес!
Хай він палає, хай іскриться
Від Бойківщини до столиці –
Непереможний блиском криці
Сповняє Божий інтерес!

Хай в просторі живого часу
На віковічнім перехресті
З Дрогобича до спраглого Донбасу
Востане вірний Лицар честі,
Як символ наших перемог.

Єдиний, нероздільний Бог,
Життя і долі в нас єдині –
В пресвітлій рідній Україні
Єдиний дух, і плоть, і кров,
І Божа, лагідна, незрима,
Та неустанна, незборима
Всеосягаюча Любов!..

Богдан Британ

Коли народ забуває своє минуле, це біда, однак страшнішим є те, коли йому перешкоджають його згадати. Кілька років тому, за розмовою при каві, мій знайомий стриянин кинув фразу: "Публіка в Дрогобичі гнила". Це мене, звісно ж, обурило і ми з ним поконфліктували. Тоді не міг подумати, що сьогодні згадаю його слова. Виявляється, він, бодай частково, був правий! Яскравий цьому доказ сьогоднішня істерія навколо майбутнього дрогобицького Лицаря. У нашому місті, на жаль, є багато невігласів, крикунів, які нічого корисного не роблять та й просто проросійськи налаштованих елементів (москвофільство, яке поширювалося на Галичині ще з ХІХ ст., не минуло без сліду). Відчувається й дух радянської влади у багатьох головах нинішніх "патріотів". Про те, чому це має місце саме в Дрогобичі, а, скажімо, не в Стрию, Самборі, Львові та інших галицьких містах (принаймні у таких масштабах), окрема розмова.

Та повернімося до дрогобицького Лицаря. Усвідомлюю, що нижчевикладена інформація аж ніяк не вплине на противників відновлення цього величавого монумента. Вони, так би мовити, запрограмовані чинити опір та й історії рідного краю не знають і знати не хочуть, тож немає сенсу їм щось доводити. Стаття, насамперед, несе інформацію для свідомих дрогобичан, які люблять своє місто і поважають його минуле.

Тож звернімося до історії, адже вона, як відомо, найкращий учитель.

1. Дрогобицький Лицар був урочисто відкритий 14 травня 1916 р. на пл. Ринок з нагоди першої річниці звільнення міста і повіту від російських окупантів під час Першої світової війни (1914–1918). Сота річниця цієї події, яка мала місце 14 травня поточного року, пройшла непоміченою. Це, очевидно, говорить про деградацію нашої спільноти, тим паче, якщо взяти до уваги сьогоднішні події в Україні.

2. З семи членів комісії, яка тоді займалася питаннями щодо спорудження монумента двоє були українцями, двоє – поляками, двоє – австрійцями і один – євреєм (згідно документу з колекції автора). Отже, біда (загроза російського ярма) згуртувала представників різних національностей і нам цьому бажано повчитися у наших предків.

3. Дрогобицький Лицар став символом не тільки свободи, але й доброчинності, оскільки зібрав понад півмільйона австрійських корон (сьогоднішній еквівалент близько десяти мільйонів гривень), які були спрямовані на допомогу вдовам і сиротам по полеглих у тій війні, серед яких, безперечно, було багато українців. Охочі дати свою лепту забивали в нього символічні пам'ятні гвіздки, які, до речі, дійшли до нас. Варто зазначити, що ця урочиста подія мала місце ще й у Львові та Перемишлі (найперше в Дрогобичі).

Тепер щодо сьогодення. Істерія противників відновлення монумента мотивується тим, що місто, як і площа, у занедбаному стані, немає коштів на елементарні речі, сьогодні йде війна з Росією, наші захисники нас не зрозуміють і т.д. Одним словом, зараз не до Лицаря. Звісно ж, це повна нісенітниця. Прорахунки, безгосподарність наших чиновників аж ніяк не означають, що ми повинні нехтувати своєю історією. Сто років тому теж йшла війна з Росією, однак Лицар постав, отже кошти знайшли. Тоді площа Дрогобича і міська ратуша зазнали значних пошкоджень (Альбом "Згадка про Дрогобич – Галичину". Ганновер (Німеччина), 1917 р. (Іл. 18)), та все ж урочистості з приводу відкриття пам'ятника відбулися. І це при воєнній розрусі! Про що говорять ці факти? Очевидно про високий рівень патріотизму і доброчинності наших предків, до якого ми ще не дотягуємо. Дехто може заперечити: сьогодні теж збираємо кошти для наших захисників. Здавна відомо – все пізнається у порівнянні. Згодьтеся, та сума, про яку зазначалося вище і яка була зібрана тільки в Дрогобичі під час проведення доброчинної акції "Збруйний Лицар" у 1916 р., не йде ні в яке порівняння з тим, що ми зібрали сьогодні.

Тепер про наболіле – де взяти гроші на відновлення Лицаря, які ми дуже любимо (особливо чужі) рахувати. Кошти будуть надходити від доброчинців, а не з міського бюджету, отже, звинувачувати можновладців, що вони їх розкрадуть, безпідставно. Прізвища благодійників як і розмір пожертв, фіксуватимуть у спеціальному журналі, як це робили під час проведення акції "Повернення Лицаря волі та милосердя", яка мала місце у вересні-жовтні 2014 року, а зібрані кошти (15000 гривень) пішли на потреби Української Армії. Варто зазначити, що вже тоді були охочі дати гроші на пам'ятник! Зрештою, буде створений спеціальний рахунок, на який бажаючі перераховуватимуть кошти і про стан якого наводитиметься інформація в газетах, як і про записи в журналі. Не виключено й те, що хтось із бізнесменів, підприємців, профінансують цей проект, оскільки серед них є люди, які небайдуже ставляться до історії Дрогобича і ймовірність цього досить висока.

В житті часто буває – ходимо по грошах, однак не вміємо їх підняти. Скиглимо, що їх немає, а вони під ногами. Дрогобицький Лицар міг би у майбутньому приносити кошти для потребуючих, як і сто років тому. Для прикладу: весільні пари могли б фотографуватися біля нього і, очевидно, вносили б свою лепту для нужденних, а також вбивали б пам'ятні гвіздки, як це робили наші предки. Символічно, чи не так! Теж саме могли б робити з нагоди уродин, різноманітних ювілеїв, чи будь-якої іншої урочистої події. Така практика вже давно існує в Європі, до якої ми так прагнемо. Не кажу вже про туристів, які, безперечно, хотіли б мати на згадку про дрогобицького Лицаря пам'ятні світлини і теж, очевидно, робили б пожертви для нужденних. Зрештою, пам'ятник постійно нагадуватиме про героїзм наших предків у боротьбі з російськими загарбниками, які сьогодні не сприймають Україну незалежною, а прагнуть зробити те, що й сто років тому – поневолити нашу Батьківщину. Тож не дамо жменьці крикунів-невігласів перешкодити у цій благородній справі – відновлення дрогобицького Лицаря! У 2010 році вони, на жаль, добилися свого, перешкодивши встановленню польською громадою пам'ятника до 600-річчя Грюнвальдської битви, у якій, безперечно, загинуло багато українців (факт історичний). Невже дозволимо їм зробити ще одну ганебну справу? Тоді гріш нам ціна. Без сумніву, ці два пам'ятники могли б значно прикрасити наше місто, зробити його по справжньому європейським і, що досить важливо, збирати кошти, яких нам завжди бракує.

Закликаю усіх свідомих дрогобичан, які люблять і поважають історію Дрогобича – окрасу Прикарпаття – брати активну участь в обговоренні питань щодо відновлення дрогобицького Лицаря, адже він був колись гордістю нашого міста, про що яскраво засвідчують поштові листівки тих часів і численні публікації про нього як у вітчизняних, так і закордонних тогочасних часописах.

Переглядів: 3669

Коментарі (33)
 
Тепер пан Хосе Турчик взяв собі на поміч іншого зрадника української націоналістичної ідеї, який із ним хоче відновити імперіалістичний памятник на честь нинішніх політиків! Поставте в центрі міста Йосифа Пілсудського або Леніна, бо на їх відкриттях брали участь найбільше українців, ніж в 1916 році. Чому не поставите памятник Євгену Коновальцю або комусь із новітніх героїв Дрогобича? Беріть приклад з М. Шалати, який будував патріотичні памятники для міста. Шевченко, Котермак?
Рейтинг: 26+ -6-
 
наталія семенюк, 19:37 18 серпня 2015 р.
 
Суда добре працює разом із бізмесменами шо його піарити збиратимуться, от і кошик в банку вже придумався, а причина - памятник.
Рейтинг: 18+ 0-
 
наталія семенюк, 19:38 18 серпня 2015 р.
 
Чому у ініціаторів стільки злоби до Дрогобичан і самолюбства до себе: "У нашому місті, на жаль, є багато невігласів, крикунів" (люди ж дійсно не хочуть), "Відчувається й дух радянської влади у багатьох головах нинішніх "патріотів". Про те, чому це має місце саме в Дрогобичі, а, скажімо, не в Стрию, Самборі, Львові та інших галицьких містах (принаймні у таких масштабах), окрема розмова. " (Чому бажаєте лиха іншим містам, і їх ненавидите), "Тож звернімося до історії" (ви ж навязуєте імперію! ". Думайте шо пишете, а хто не думає, то й сам невіглас і анальфабет.
Рейтинг: 14+ -5-
 
Спостерігачка, 19:55 18 серпня 2015 р.
 
Рицара - забути, Суду- помянути, Хосе-Садо-Вавринам - гроші повернути!
Рейтинг: 19+ -2-
 
Рима, 20:02 18 серпня 2015 р.
 
все зрозуміло. парку "небесній сотні" - не бути! надалі залишеться "сквер з вінком" ! позор ! :( :( :( :( :cry :cry :cry :cry
Рейтинг: 21+ 0-
 
Спанч Боб, 20:35 18 серпня 2015 р.
 
наведіть в центрі порядок з баригами. азерам - депортацію, шпиртовок і валютчиків (там один вже дочку з внуком втягнув) в буцегарню, сир-молоко - біля автостанції, помідори-ябка тоже туда. дайте нормально з дитиною пройти через центр, а то сморід, грязюка, цигани-азери. :( :( :(
Рейтинг: 28+ 0-
 
82100, 21:05 18 серпня 2015 р.
 
Ось як! То значить після того не Українського рицаря ще має з"явитися пам"ятник ґрюнвальдській битві?  
А пам"ятники Українській історії влада і меценати поставити не хочуть?  
А пам"ятники Українським Героям влада і меценати поставити не хочуть?  
"Пам"ятні гвіздки" кажете. О, дивіться щоби вони комусь в дупу не залізли.
Рейтинг: 17+ -1-
 
Це точно, 21:20 18 серпня 2015 р.
 
Та трохи гнила публіка. Не тому що проти. А тому що сама ніц не робе))) та й іншим не дасть. Хоча Інтернет то не місце для серйозної розмови. На будь-яку тему.
Рейтинг: 1+ -13-
 
що є то є, 21:26 18 серпня 2015 р.
 
Говорили балакали, самі ж написали, що вбивали цвьоки в того імператорського рицаря, а на цвьоках скільки українців? Йолупи
Рейтинг: 10+ -1-
 
прочитала, 22:13 18 серпня 2015 р.
 
nl, 23:25 18 серпня 2015 р. ні, краще турчику!
Рейтинг: 8+ -1-
 
82100, 23:43 18 серпня 2015 р.
 
Я підтримую ідею нового памятника, нехай собі поставлять, може дійсно туристів побільшає і ми увійдем в Європу. Але подумати треба який памятник, і то треба як слід. Я пропоную памятник Юліану Вороновському, він явний рицар Дрогобицького духу і землі.
Рейтинг: 13+ 0-
 
Юрій Сліпецький, 00:01 19 серпня 2015 р.
 
Поставте памятник колишньому голові станиці Братства ОУН-УПА Степанові Яворському! Слава Україні!
Рейтинг: 9+ -1-
 
Ворохта, 11:37 19 серпня 2015 р.
 
Не навязуйте того "лицаря" дрогобичанам! Ну не хочуть люди той "памятник"! НЕ ХОЧУТЬ!
Рейтинг: 17+ -1-
 
Петро, 12:55 19 серпня 2015 р.
 
лицар це добре! хІба вмІстІ не маЄ проблем? не треба займатись окозамилюваннЯм. "приклад парк небесної 100ні" що стоїть і нахер нікому не потрібен. а в груди бились, так звані посадовці
Рейтинг: 11+ 0-
 
, 13:50 19 серпня 2015 р.
 
Цей вірш він нам теревенив ночами і днями в гуртотжитку.  
 
"Бій відлунав. І червоні знамена 
Затріпотіли на станції знов.  
І до юрби полонених 
Сам комісар підійшов.  
 
Аж до кісток пропікає очима.  
Хлопці стоять перед ним, як мерці.  
П’яно хитається смерть перед ними,  
Холодно блима наган у руці.  
 
"Є гайдамаки між вами, я знаю,  
Кожного кулі чекає печать! " 
Стиснуто зуби в останнім мовчанні - 
Всі полонені мовчать.  
 
"Всі ви такі ж, як і я, чорнобриві - 
Шкода розстрілювать всіх.  
Гляньте навколо - і сонце, і ниви. " 
Відповідь - сміх.  
 
"Ну так пощади не буде нікому!  
Вас не згадає замучений край! " 
Вийшов один і сказав комісару: 
"Я - гайдамака. Стріляй! "
Рейтинг: 13+ 0-
 
однокурсниця, 14:32 19 серпня 2015 р.
 
ставте кому хочете, але памятайте що хир хто за вас голосувати буде тепер! досить. люди очі вже відкрили.
Рейтинг: 9+ 0-
 
вова, 16:03 19 серпня 2015 р.
 
а нарахунок доброчинців. ви би ліпше солдатам протези купили! ато свої сраки поховали а вони вашех дітей захищають.
Рейтинг: 13+ -1-
 
вова, 16:06 19 серпня 2015 р.
 
Задовбали садові та іже з ними з тим Лицарем. Цей памятник ніколи не мав жодної культурно-мистецької цінності. Його повалила влада ЗУНР ! То що, ми хочемо вибачитися ? Тоді давайте вибачимося за повлення польських памятників, наприклад, Міцкевичу.  
Автори рвуть сорочку тому, що претендують на першість в дослідженні та трактуванні минулого, перикриваючи цим свою абсолютну слабкість та непрофесійність. Турчик також придурів, вважаючи садового архівістом. Пане Турчик, протріть очі: садовий не знає, як відкриваються двері в жодний архів.  
Найкраще поставити на ринку памятник Р. Пастухові ідеологові садових і погранчних, і написати: всесвітньовідомому краєзнавцю і лінгвісту - послідовнику тищенківців, канигіних, шилових, фоменків, відкривачу топонімічної Атлантиди. Слава імітаторам краєзнавчих досліджень
Рейтинг: 20+ -2-
 
, 16:37 19 серпня 2015 р.
 
Список комуністів скоро вивісит ьправий сектор на сторінці. Вже відомо про сексота Пастуха , який здава УГКЦ підпілля. Зараз готують друк усіх статєй Пастуха і віршів про комуну лєніна і проти Грушівської Божої Матері у 1988 р. Туда же в список піде Шалата, Радевич-Винницький, і другіє.
Рейтинг: 21+ 0-
 
Іван Петрович, 18:19 19 серпня 2015 р.
 
Те, що пам*ятник дрогобицькому Лицарю знесли при ЗУНР, могли написати лише бовдури з кафедри історії нашого педуніверситету, які не знають, що його ініціатором був представник українського шляхетського роду з Наддніпрянщини К. П. Гужковський. Чому ЗУНР не знищила пам*ятник львівському Лицарю, який сьогодні можна побачити у Львівському історичному музеї ? Чому не знищила перемишльського Лицаря, який сьогодні зберігається у віденському Арсеналі ? Очевидно, вітер віє з кафедри історії , де повно дебілів та невігласів ( на жаль ). Шкода студентів, яких вони навчають.
Рейтинг: 8+ -14-
 
дрогобичанин, 22:26 19 серпня 2015 р.
 
Вітері віє з ратуші на чолі якої стоїть суда і його підтирайли, шо лижуть німців , і ненавидять українців!
Рейтинг: 19+ -1-
 
Укр.шляхта Конєцпольська, 23:14 19 серпня 2015 р.
 
"Дрогобичанину-Садовому! Прийшов їс зі села, там не всидів, їдж, сири і пий молоко. А хош писати, то пиши і тішси. Ніц ти нігди не робит. А геди схош ліпити памятники тому запроданцю з української шляхти Гужковському то ліпи, но за то тре буде відповідати селюху! Геди колис пастух ліпив і дістав! Тепер сидит в сраці і тебе намовлєє.
Рейтинг: 17+ -1-
 
Івасьо зи Села, 23:27 19 серпня 2015 р.
 
Останнім часом бачу ненависть до істориків , Вишу ДДПУ з боку "угрупування" пана Садового. У мене логічне запитання чи є у вас освіта? І чи не хочете прочитати книгу "Правила морального етикету українців" (В. Брайчевського)?
Рейтинг: 17+ 0-
 
Діма Остапчук (Турагенція "Ско, 23:35 19 серпня 2015 р.
 
Гордість міста не пам'ятники для туристів і громади, а інфраструктура міста. Архитектура міста зруйнована недолугими архитекторами і владою. Старовинні вуличні комплекси спотворені втисненими до них прямокутними спорудами більшовицького соц-реалізму і наших новоявлених представників шароварників в вишиванках. Старі люди пам'ятають площу міста з будинками, які ніби обгортали ратушу створюючи затишок, це був единний архитектурний ансамбль, з своїми несхожими один на одного будинками і під'їздами до них. Варвари зруйнували архитектурну привабливість площі перетворили в каліку. Замість реставрації, знищили старовинні будинки, для своїх споруд казарменного типу, змінили фасади деяких будинків, а нащадки тих варварів навіть каміння покрали з плацу перед ратушею. Немає внашому місті влади з мудрими людьми, бо з радянських часів і до наших днів у владі цінуються бездарні люди. Бо з розумними людьми багато мороки, вони інтересуються передовими розробками людства, багато читають і знають, вміють робити добрі діла для людей, чого вузькозорі люди при владі не можуть осяягнути. Тисяча дурнів не замінять одного вундеркинда.
Рейтинг: 20+ 0-
 
чи не так, 23:37 19 серпня 2015 р.
 
Пристарілі люди і люди без освіти в такому віці , як наші герої останніх трьох днів можуть гратися тільки солдатіками і рицарями, то є психологічна форма поведінки людей такого віку і ерудованості. Є люди замкнуті, які пишуть фантасмагорії , а потім переконують оточуючих шо то всьо правда, і потім обіжються на 99 процентів населелення світу шо ті їм не вірять, а ті дивлячться на них, як на нові ворота і кажуть, та ти ж хворий на всю голову. Лікуватися треба. От і тут така ж історія, всі знають про ЗУНР і повалення тих памятників патріотами, а ідіоти із психічними вадами дитинства їх відновлюють, гори перейменовуютьь, потім Дрогобич назвуть Бичем і пришиють йому 1025 років, як то зробив комуніст Пастух, шалата і Радзієвський. Копен Дупен, фрау мадам!
Рейтинг: 8+ -1-
 
Пристарілим, 01:05 20 серпня 2015 р.
 
У Чернівцях, Франківську і Львові не зосталось патріотів. Вибудували у Чернівцях, Франківську пам'ятники цісарю, у Львові - Захеру-Мазоху (збоченцю) і Швейку (та його навіть мало хто знає, бо треба книжку читати).  
І що з ними робити? З цією "Австро-Угорщиною". Валити їх треба.  
Найбільша концентрація патріотів, істориків і взагалі культурних людей то без сумніву на дрогобицьких сайтах. Обл центри мають брати приклад!
Рейтинг: 5+ -1-
 
До усіх патріотів Дрогобича, 10:53 20 серпня 2015 р.
 
чого його пхать, як воно невпихуєме
Рейтинг: 4+ -1-
 
Плющ, 18:41 20 серпня 2015 р.
 
Шановна влада, не забувайте, що ви дістаєте гроші з наших податків. Ви не можете маф знести коло Океану, скаржетесь самі на себе а ви хочете пам'ятники будувати. Ви - ніхто, а то чи місту потрібен пам'ятник чи ні, треба спитати у міста. Ви -служителі народу, в яких недовіра до вас зростає кожного дня.
Рейтинг: 7+ 0-
 
Угу, 19:25 20 серпня 2015 р.
 
Ми і наша команда, маємо свої, не вкрадені гроші на будівництво памятника. Ми офіційно працюємо і платимо податок у міський бюджет.
Рейтинг: 1+ -2-
 
в. с., 13:20 21 серпня 2015 р.
 
Ставте хоч собі любимому, але за ВЛАСНІ ГРОШІ
Рейтинг: 4+ 0-
 
Я, 17:02 21 серпня 2015 р.
 
Цей опус Садомазового - бздура, переповнена карикатурною розчуленістю туристичної ейфорії від намріяного образу Дрогобича, де можна зустріти іронічних патріотів (покажіть їх, де вони, де? ), де перелякані, мов ті кізоньки дівчатка побожно ступають на львівську бруківку та зустрічаються з поштивими і вихованими дрогобичанами. Так наївно (бозє-бозє). Брак академічної освіти замінює стан надзвичайного піднесення та екзальтації, тобто ілюзії, тобто простонародний, ідеалізований погляд на ситуацію.
Рейтинг: 14+ -1-
 
Екс.перт, 21:35 21 серпня 2015 р.
 
Скажіть, шановний, а чим проявляється ненависть Садового до кафедри історії нашого педуніверситету ? Мені видається, навпаки, Садовий робить роботу, яку повинні були б робити наші високошановані історики з кафедри історії. Напевно, якщо би вони трохи більше працювали, всі лаври слави діставалися б їм. Соромно цькувати людину, яка робить добру справу.
Рейтинг: 1+ -19-
 
до Діми Остапчук, 23:24 21 серпня 2015 р.
 
Сьогодні в приміщенні Галицької Зорі пан Садовий знервовано і поганими словами обливав брудом жителів міста ("за дебілувату психіку" і "і незнання історії"), потім Дрогобицький університет , і ше багато бруднішого. То відбулося у розмові з якимись редакторами. Я чекала на свою чергу в коридорі, а потім вирішила зовсім піти геть. Як так можна поводитися? Може з психікою шось у вас не так?
Рейтинг: 22+ -1-
 
Випускниця Франкового вузу, 23:59 21 серпня 2015 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6101 день)