Хабарництво, відмивання бюджетних коштів, покривання корупційних схем – ось те, від чого найбільше потерпає наша освіта. І потерпатиме доти, поки буде в руках нечесних та корумпованих керівників, а ми закриватимемо на все це очі.
Риба гниє з голови – каже народна мудрість. Частково тому, через повсякденні проблеми чи беззаконня, що чатують буквально на кожному кроці, українці звикли кпити на владу та керівництво тих чи інших керівних структур. І хоч останнім часом, тенденція поволі рухається в напрямку "починати треба з себе", та, як не крути, є речі та схеми, які навіть титанічними зусиллями та неймовірним бажанням, не зміниш. Не зміниш, не викорениш, поки при кермі знаходитимуться люди, яким це вигідно.
А схеми ці – стандартні, добре "накатані" та перевірені роками. Їх вдало провертають керівники освітніх закладів міста та регіону, що перебувають в добрих стосунках з начальником відділу освіти п. Сушком.
Максимум, що світить в якості покарання, це – псевдо-догана з боку начальника та повернення незаконно отриманих коштів. А повертати їх приходиться вкрай рідко. Лише в разі, коли дрібні афери хтось виводить на чисту воду.
Школи. Легкі гроші
Виявляється керівництвом школи, не без підтримки керівника відділу освіти, провертаються хитрі схеми, які дозволяють легко, без особливих на те зусиль, збагачуватись за бюджетні кошти.
Схеми доволі прості, тож їх з легкістю можна застосовувати практично в кожному навчальному закладі. Не виключено, що їх таки застосовують. Але застосовують ті, хто має "дах" в особі п. Сушка. І, відповідно, має щедро з ним ділитись та віддячувати за підтримку.
Виявилось, що подекуди в Дрогобицьких школах практикується введення окремих одиниць персоналу, які нібито виконують неіснуючу роботу. Так роблять з лаборантськими роботами чи прибиранням. Або з гардеробниками, які з'являються там, де немає гардеробу. Працівників приймають на таку роботу, або її доручають за сумісництвом комусь із існуючого персоналу і за це нараховується зарплатня. І так, на одній лише вигаданій посаді можна заробляти десятки тисяч гривень.
Таку схему успішно застосовував директор ЗОШ №17,ввівши посаду гардеробника в школі, яка не має обладнаного та діючого гардеробу. Якщо б педагог цієї школи Паньків, випадково не дізналась цю інформацію, то бюджетні гроші й далі річкою текли б прямо в руки Кузана та Сушка. Жінка не змовчала та забила на сполох. За що дуже швидко поплатилась посадою. Бо неугодних та інакомислячих тут не терплять.
Суд з відновлення на посаді триває досі. Суддя Дрогобицького суду Хомик такі справи вирішує стандартно на користь відділу освіти. При розгляді апеляції, особисто навідувався до апеляційного суду Львова. Подейкують не просто так, а щоб пролобіювати потрібне рішення. Цікаво, чи втручатиметься в розгляд касаційної скарги, адже адвокат педагога Андрій Ковч не збирається здаватись, так як при звільненні вчителя закон таки порушили.
Мікропроекти. Не своє – не жаль
17 об'єктів Дрогобича цьогоріч виграли на обласному конкурсі зі співфінансування. Більшість з них – заклади освіти. Відповідно розпорядником виділених коштів є відділ освіти та його керівник Петро Сушко.
Здавалося б, все добре. На конкурсі виграли, щось зробиться доброго в місті за ті кошти. Але, виявляється, і тут не все "чисто".
Обираючи виконавців робіт, керівник відділу освіти на виконкомі розповідає про те, що "є шість підрядників, які звернулись з пропозиціями про виконання робіт". Хоча, звідки взялись ці шість виконавців, яким чином їх обирали і як так сталось, що їхні пропозиції – не найдешевші, сказати не хочуть. Подейкують, що все прозоро, запрошували всіх, але прийшли ті, хто є зараз. Хоча, скористатись сайтом державних закупівель "Прозоро" та оголосити конкурс на виконання робіт відділ освіти не хоче.
"Хоч я маю відношення до конкурсу мікропроектів, як депутат обласної ради, я навіть не знав про проведення цієї закритої наради з підрядниками. Чому не зробити все прозоро, чому не зробити конкурс? Наскільки мені відомо, виконавців можна знайти дешевше. Мова йде про різницю в близько 20%. На ці гроші можна зробити на 20% більше, ніж зроблять зараз. І, зауважте, що кошти співфінансування передбачають не лише кошти обласної ради, але й гроші місцевого бюджету, гроші міста" – зазначив Андрій Ковч.
Садки. Заробіток "на дітях"
В садочках Дрогобиччини є свої можливості для непоганих заробітків. Кожен обирає свій шлях: хтось збагачується на стабільних поборах з батьків, вимагаючи з них чималі суми за місце в садку, черги в які є просто-таки вражаючими. Хтось обмежується скромнішими подяками, які нерідко батьки самі ж ініціюють. А хтось не відмовляючись від всього вищезгаданого, щомісячно має додаткові декілька тисяч гривень.
Яскравий приклад – садочок №26 "Калинка", розташований у Стебнику, завідуюча якого працюючи "в одній упряжці" з Сушком, щомісячно записує своїм працівникам додаткову роботу, якої вони не виконують. Кожному з працівників вписують від двох сотень і до тисячі гривень додаткових нарахувань за заміну техперсоналу. На "лєнточках", як звично називають люди повідомлення про зарплатню, завідуюча власноруч пише ту суму, яку їй мають повернути. Нарахували зайвих 640 гривень, – 600 треба повернути завідуючій. Гроші працівники отримують разом з зарплатнею, а потім всі дружно віддають ці гроші в руки директору.
Працівниці садочку, яких вже "вижила" з роботи начальниця, розповідають про беззаконня, яке тут твориться. Як тут "хімічать" з дитячим харчуванням, видаючи кухарам в 6-7 разів(!) менше м'яса чи інших продуктів, а решту забираючи собі. Як замість необхідних трьох-чотирьох працівників кухні, залишають щоденно одного-двох, в цілях вдаваної економії коштів. А тим часом, умудряються нараховувати з тих, нібито зекономлених коштів, додаткові виплати за неіснуючу, ніким не виконувану роботу.
До покірних ставляться добре, а тих, хто починає перечити чи демонструвати незгоду – чекає звільнення: або добровільне, або й "по статті". Так в минулому році звільнили Ніну П'єцух, яка 9-ть років відпрацювала в садку "Калинка", бо не хотіла миритися з тим, що продукти з садка забирають, а дітям залишають одні обрізки. Жінка пробувала судитись, щоб поновитись на роботі, але дрогобицький суддя Хомик (той самий) не задовольнив її позову, а на подальшу судову тяганину жінка не має коштів, хоча впевнена, що правда – на її боці. Багато хто знає, як тоді все відбувалось, - завідуюча вже наступними днями розголошувала в садку про те, яка вона "всесильна і все в неї схвачено та оплачено".
На цей же садок і на цю ж завідуючу до міського відділу поліції в минулому році надходила колективна заява від батьків: про жахливі умови, корупційні дії керівництва, однак реакції – жодної. Людям навіть не дали відповіді. А завідуючій навіть не винесли догани. Бо вона, як кажуть працівниці садочку, "добре дружить" з Сушком та частенько й небідно йому віддячується.
Все це, я впевнена, не секрет. Про це знають працівники, знають наближені до них люди, знають мабуть батьки, родичі дітей. Знають, але знову ж спрацьовує стандартна модель поведінки "моя хата скраю". Мовчать, поки їх це не стосується особисто. Мовчать, бо бояться. Мовчать, бо байдужі…
І байдуже, що працівники шкіл та дитячих садочків, вже просто "стогнуть" під керівництвом Сушка. Байдуже, що освіта захлинається в корупції, що в садочках шалена черга, обійти яку допомагає лиш парочка "зелених" папірців. Байдуже, що на роботу тут просто так не потрапиш, тому в результаті порядних та відданих своїй роботі педагогів – одиниці. Байдуже, що медалі отримують не ті, хто їх справді заслуговує. Коли про все це задумуєшся, здається, що наш світ перевернувся з ніг на голову… А ми всі сприймаємо це за звичну монету, поки проблема не торкнеться нас особисто.
І тим часом, поки байдужість та страхи домінують над розумом нашої громади, відділ освіти та освітні заклади регіону очолюють люди, з якими наша освіта ніколи не стане кращою. Не стане якіснішою чи прозорішою в оцінюванні. Як і не стане кращим наше суспільство та наша країна загалом. Бо для того, щоб давати знання, виховувати чесність, безкорисність, віру та наполегливість, освіта має сама бути такою. І її мають очолювати такі люди. А допоки її очолюють загрузлі в корупційних схемах та відмиванні бюджетних коштів люди, нам годі чекати змін на краще.
Джерело: http://truskavets-online.com.ua/?p=3021
Переглядів: 13266
|