Внаслідок землетрусу коло Трускавця утворилося провалля глибиною 50 метрів

Надрукувати
Новини Трускавця
Написав(ла) Zaxid.net   
01.10.2017
ПровалляВнаслідок нічного землетрусу поблизу Дрогобича та Трускавця на Львівщині утворилося провалля діаметром 300 метрів та глибиною до 50 метрів. Про це повідомив у Facebook міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.

(натисніть на фото для перегляду, всього 3 фото)

Фото 2, фото 3.

"Сьогодні вночі в зоні розробок "Полімінералу" (Стебник) над старою карстовою пустотою 100 на 100 метрів обвалилося склепіння. Локація обвалу – 500 метрів від дороги Дрогобич – Трускавець. Обвалилась зона діаметром 300 метрів на глибину до 50 метрів", – написав Кульчинський.

Він зазначив, що обвал був прогнозований давно, та наголосив, що небезпеки для Трускавця і його мінеральних родовищ немає.

"На місці обвалу з часом може утворитися водойма з високою мінералізацією води по типу мертвого моря", – додав мер Трускавця.

Нагадаємо, в ніч на суботу, 30 вересня, поблизу Дрогобича та Трускавця стався землетрус. На цій ділянці існують значні підземні порожнини, утворені внаслідок активного видобутку калійних солей у 70-80-х роках минулого століття. Науковці і сейсмологи уже багато років попереджають про небезпеку обвалів цих порожнин, що можуть спровокувати локальні землетруси.

Джерело: https://zaxid.net/vnaslidok_zemletrusu_kolo_truskavtsya_utvorilosya_provallya_glibinoyu_50_metriv_n1437726

Переглядів: 9219

Коментарі (39)
 
Керівники і їх прихвостні на обласному і місцевому рівні вже думають як на цій біді собі заробити.
Рейтинг: 34+ 0-
 
Нестор, 14:41 01 жовтня 2017 р.
 
Хіба цікаво хто в тому Мертвому морі буде купатись? Я б не ризикнув.
Рейтинг: 12+ -3-
 
Вітя, 16:27 01 жовтня 2017 р.
 
Можливо для Трускавця , за словами мера , небезпеки немає , але небезпека залишилась для дороги Дрогобич - Трускавець, де щодня проїжджають тисячі автобусів і машин. Якщо влада не схаменеться , трагедії не оминути. Пора вже владі (державній і місцевій) подумати про народ , на спині котрого сидить-паразитує і живиться, поважати і шанувати простого українця.
Рейтинг: 29+ -2-
 
Наталія, 18:07 01 жовтня 2017 р.
 
Народ достойний своєї влади.  
Зміни в країні будуть тоді, коли усіх знудить від гидоти до самих себе.
Рейтинг: 40+ -1-
 
Нестор, 18:31 01 жовтня 2017 р.
 
Плюй дурному в очі а він каже що то Божа роса! , яка мінералізація води, яке мертве море? , та після цієї води шкіра позлазить. Пану меру і його оточенню пропоную поплавати в такій цілющій воді "з повишеним вмістом мінералів" пару кілометрів вище в уже готових озерах в які калійний комбінат скидував РОССОЛИ, між Стебником іБолехівцями(доречі ще одна техногенна бомба), можливо трохи порозумнішає замість того щоб бздури писати. Мертве Море, мля.
Рейтинг: 43+ -1-
 
правдивий, 21:22 01 жовтня 2017 р.
 
Шутка- бобра викупити в тому морі. Що зробив бобер в районі. опустив район на останнє місце. Бомж, в декларації ні машини ні хати. це при тому що їздить на тойоті секвої. Одним словом район ще не мав настільки тупого курівника. . .
Рейтинг: 31+ -6-
 
Володя, 04:14 02 жовтня 2017 р.
 
Що не дописувач, то - не повірите "праххффессор". тут треба керівникам вплоть до Києва , думати що то треба робити, а не писати тут всяку муть! І запамятайте скільки живете, що в украіні був лише адін праххффессор - то Янукович!
Рейтинг: 4+ -28-
 
снайпер +, 10:43 02 жовтня 2017 р.
 
Що, то винуваті Янукович і Путін? А наші владні злодії ні? До тюрми їх за те, що не рішають проблеми екології і не попереджують екологічні катастрофи.
Рейтинг: 26+ -2-
 
Баба Аня, 16:48 02 жовтня 2017 р.
 
А наша славна поліція не хоче зайнятися розслідуванням чому таке стплось?
Рейтинг: 14+ -2-
 
..., 18:47 02 жовтня 2017 р.
 
А дійсно дрогобицький район ще мав таих тупих керовників як теперішні. Та це просто заробітчанини які постійно наживають своі статки незаконним способом . І у міській ратуші також заробітчани , а не господарники. Кожен день вони працюють виключно на своі кишені. Скупати іх всіх у тій калабані про яку мичить мер Трускавця і його теж викупати у тій природній =сауні= може посвітліють ті дурні голови.
Рейтинг: 28+ -2-
 
юрем, 21:16 02 жовтня 2017 р.
 
Аналізуючи нашу загальну ситуацію, розумніше і лаконічніше не скажеш.  
"Зміни в країні будуть тоді, коли усіх знудить від гидоти до самих себе" 
Дякую, Несторе.
Рейтинг: 13+ 0-
 
, 00:53 03 жовтня 2017 р.
 
То автобуси Дрогобич - Трускавець райзують! ? А якщо автобус пірне до самого пекла керовнікам ніц не буде? :?
Рейтинг: 13+ 0-
 
...хм, 08:56 03 жовтня 2017 р.
 
дорогу закрити?  
а кудою в Трускавець?  
через Стебник небезпечно в рази- вздовж дороги Стебник- Трускавець насвиїзді також були старі шахти 
через Борислав - з Дрогобича там дорога страшна.  
\ ніхто нічого не буде робити, ні полімінерал , ні влада
Рейтинг: 11+ 0-
 
Коловрат, 10:31 03 жовтня 2017 р.
 
Безвихідних ситуацій не буває.  
Якщо на дорозі Дрогобич - Трускавець утвориться озеро , підприємливий Лев Грицак з Андрієм Кульчинським швиденько вихід знайдуть, ще й скористають. *Прихватизують* це озерце, (досвід вже є) організують понтонну переправу, звичайно, шо не задарма. Тоді вже ми наплаваємось! Або літачком.  
Ще один вигідний проект: можна виварювати з готової ропи сіль. Дешево і сердито!
Рейтинг: 13+ -1-
 
Наталія, 11:27 03 жовтня 2017 р.
 
Стебник - центр екологічної небезпеки 
За вісім років (з 1991 р. ) роботи у Верховній Раді помічником народного депутата Біласа Івана Григоровича я зустрівся з багатьма людьми, яким не байдужа доля України, її екологічна ситуація на даний момент, зокрема, Головою Комітету ВР України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Самойленком Юрієм Івановичем, Головним консультантом цього Комітету Омельянцем Сергієм Миколайовичем.  
Одного разу, коли в кабінеті Сергія Миколайовича ми обговорювали прийнятий Закон “Про питну воду”, зайшов наш приятель Терентієв Олександр Юрійович - директор науково- виробничого підприємства “Спецводгео”. Він розшукував мене, оскільки хотів віддати статтю, яку підготував в “Український бальнеологічний журнал” (нагадаю, що я шеф-редактор цього журналу). В ній йдеться про варварське видобування нафти в Бориславі. В пласти закачують повітря під високим тиском для того, щоб підняти нафту на поверхню (цей спосіб, до речі, в світі заборонений), що призводить до руйнації пластів, через які проходять води в т. ч. і мінеральні. Тому під загрозою опинились мінеральні води Східницького регіону, можливо скоро, внаслідок такого “господарювання”, вони зникнуть назавжди.  
Вислухавши його, я розповів про загрозливу ситуацію, яка склалася внаслідок закриття Стебницького комбінату “Полімінерал”.  

 
 
Вперше я підняв це питання на Верховній Раді в 1998 році. Від імені Асоціації я звернувся до народного депутата Біласа І. Г. Чому до нього?  
По-перше, на той час в нашому окрузі не було народного депутата (Матолич судився з Лавриновичем); 
по-друге, я у Біласа працюю помічником; 
по-третє, Іван Григорович є віце-президентом нашої Асоціації; 
по-четверте, він понад 10 років жив і працював у Трускавці, знає цей регіон, людей, їх проблеми, і нарешті, це та людина, яка завжди хоче допомогти і докладає максимум зусиль для вирішення проблем. Також я розповів про можливу катастрофу, яка може статися у будь- яку хвилину і яка зачепить не тільки дрогобицько-трускавецько- східницький регіон, але й прикордонні країни. Акцентував на унікальності родовища Стебницьких калійних добрив. У світі таких всього чотири: в Бразілії, Росії, Білорусії в Україні - Стебницьке, одне з найпотужніших.  
Це унікальне багатство ми повинні зберегти і відновити продуктивну екологічно безпечну роботу комбінату.  
Про роботу підприємства, його історію і перспективу діяльності, та катастрофу, що насувається, я говорив з головним інженером комбінату Петренком Анатолієм Михайловичем. Це надзвичайно досвідчений фахівець, керівник, фанатично відданий справі відновлення діяльності комбінату. По схемах, мапах, графіках він розповідав про минуле і прогнозував майбутнє комбінату. У випадку катастрофи вчені розрахували до найменших деталей, і це засвідчено на мапах, що впаде першим і в якому місці.  
Вислухавши мою розповідь, Самойленко Ю. І. попросив мене звернутись до нього з аргументованим листом (текст звернення подається повністю). Він пообіцяв активно втрутитись і відреагувати на проблему. Я впевнений, що він як Голова Комітету природо-охоронної політики ВР України, заступник Голови “Партії зелених”, народний депутат, громадянин і просто надзвичайно порядна людина, доведе цю справу до розумного завершення.  
Цей матеріал, як і багато інших, я передавав в редакцію дрогобицької газети “Галицька зоря”. На жаль, жоден з них не був опублікованим. Причини називали різні - “не треба лякати людей і псувати їм настрій”, ”треба чекати” і таке інше. Тому я вирішив ознайомити читачів з цими матеріалами в брошурі.  
Терентієв О. Ю. запропонував об’єднати наші матеріали в одну статтю, яка вже розглядатиме проблеми трускавецько-східницьких мінеральних вод - бути їм чи не бути?
Рейтинг: 13+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 13:49 03 жовтня 2017 р.
 
Голові Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Самойленкові Ю. І.  
“До питання екологічної катастрофи в 
межах Стебницького родовища калійних 
солей" 
Шановний Юрію Івановичу!  
Правління Західно-регіональної асоціації клубів ЮНЕСКО (ЗРАКЮ) звертається до Вас, як до людини, яка вболіває за життя і здоров’я української нації, за екологію природи з проханням довести біль і тривогу мешканців дрогобицького регіону, викликану екологічною небезпекою, яка склалась внаслідок закриття Стебницького підприємства “ Полімінерал” до Верховної Ради і Президента України.  
У 1998 році з цим питанням ми звертались до віце-президента ЗРАКЮ, Голови Комітету ВР України Біласа І. Г. , який понад 10 років жив і працював в Трускавці, добре знає цей край, людей, які його поважають за допомогу і турботу, з проханням звернутись з депутатським зверненням до Президента України. Наше прохання Білас І. Г виконав. Президент позитивно відреагував на звернення, калійному заводу були виділені кошти.  
На даний час в зоні діяльності Стебницького державного гірничо- хімічного підприємства “Полімінерал” склалася критична екологічна ситуація.  
Стебницьке родовище калійних солей відроблялось двома підземними рудниками загальною потужністю 4 млн. тонн в рік. Розробка велась камерним способом, що призвело до утворення 30 млн. мз підземних порожнин, які із-за відсутності коштів нічим не заповнювались.  
Як наслідок, в рудники проривається вода, а на окремих ділянках спостерігається інтенсивна деформація міжкамерних ціликів, що може викликати руйнацію та порушення водозахистної товщі.  
10 
 
Об’єм карстових порожнин, що утворились при проникненні води 
у рудники №1 і №2 складає 300 тис. мз. При відсутності коштів на 
природоохоронні заходи, проникає вода, яка, як відомо, негативно 
впливає на міцність порід, що активізує процес руйнації міжкамерних 
ціликів. Ширина камер коливається у межах 15-30 м. , довжина 40- 
100 м. і висота 40 м. При ударі породної маси об підошву тільки 
однієї камери виникне сейсмічна хвиля інтенсивністю 6-8 балів по 
шкалі Ріхтера.  
Один удар спровокує ланцюгову реакцію в інших коморах рудників 
№1 і №2. Серія ударів призведе до землетрусів руйнуючого характеру,  
що викличе руйнацію будівель і споруд, комунікацій у Стебнику,  
Дрогобичі, Станелі , Трускавці і загибелі родовища калійних солей 
і мінеральних вод Трускавця і Східниці. Буде зруйновано дамбу 
хвостосховища, де зберігається 2. 8 млн. мз висококонцентрованих 
розсолів, та 8. 4 млн. мз твердих відходів. Подібна аварія на 
хвостосховищі у 1983 р. нанесла збитки природі на суму 72 млн.  
доларів США. Прорив дамби з виливом в гідрографічну сітку р. Дністер 
(яка пливе через Молдову) 4. 5 млн. мз високомінералізованих солей 
відходів.  
Правильність припущень підтверджується ударом, що мав місце 
на руднику “Калуш” у 1987 році, коли при значно менших масштабах 
порожнин при обрушенні порід, виник землетрус силою у 4 бали.  
Для недопущення екологічної катастрофи для всієї зони впливу,  
у якій знаходиться унікальний світового значення курорт Трускавець 
та басейн ріки міжнародного водокористування Дністер, проживають 
тисячі людей, необхідно терміново вирішити питання щодо роботи 
підприємства, або його закриття. Смію акцентувати Вашу увагу на 
унікальності родовища Стебницьких калійних добрив. У світі чотири 
таких родовища: в Бразилії, Росії, Білорусії і в Україні - Стебник, одне 
з найпотужніших.  
Подальше зволікання з цього державного питання веде до 
екологічної катастрофи - нащадки нам такого не простять.  
Тому, просимо Вас, шановний Юріє Івановичу, звернутись з 
депутатським зверненням від імені Комітету до Президента України 
з проханням вжити термінові заходи для недопущення екологічної 
катастрофи в дрогобицько-трускавецькому регіоні.  
Сподіваємось на Ваше розуміння проблеми і допомогу.  
З повагою 
Голова Правління ЗРАКЮ і 
помічник Голови Комітету 
ВР України Біласа І. Г.  
 
В. Ф. Кузнєцов 
11
Рейтинг: 16+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 13:51 03 жовтня 2017 р.
 
Це матеріали 1998 р. , але актуальні і нині! Починав їх збирати у 1996 р. Зустрічався з керівниками (головними інженерами Стебницького і Калушського комбінатів), отримав він них необхідні документи: листи-звернення до урядовців, карто-схеми ураження на випадок катастрофи (на яких було позначене, які будинки, дерева, стовпи, залізна дорога коли впадуть і в який бік тощо). Все це я передав у відповідні інституції. На перше наше звернення Кабмін відреагував, - надав Стебницькому Калкомбінату 1 млн. грн. на відкачку води. Надалі на мої звернення відповідали: - не панікуйте, зараз немає коштів, є питання більш важливіші тощо. Ось такі ділая, малята!
Рейтинг: 12+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 14:07 03 жовтня 2017 р.
 
А де наш "доморощений" депутат Маткiвський Богдан? Де його реакцiя ?
Рейтинг: 22+ -1-
 
Гала, 18:15 03 жовтня 2017 р.
 
Так але не все залежить від однієї людини. Зараз піднялась шуміха але вже за тиждень всі забудуть. Все на рівні сенсації, без відповідних майбутніх рішень. В. Кузнєцову Вітання.
Рейтинг: 8+ -1-
 
Макс, 18:17 03 жовтня 2017 р.
 
Сьогодні цілу нцч дощ, земля набереться вологості___а дня через два. все знову може повторитися, Не дай богу. звичайно. Макс правий, через пару днів ---забудеться. РЕСПЕКТ МАКС
Рейтинг: 7+ 0-
 
, 21:08 03 жовтня 2017 р.
 
Дякую, Максе! Не забуду. Я дав слово. Буду робити, що в моїх силах.
Рейтинг: 6+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 21:09 03 жовтня 2017 р.
 
Валера, давай, ми ЗА, хіба не розумію що робити. ГРОШЕЙ потребує дуже багато така робота. ВОНИ крадуть а ми на бочці пороховій, точніше---водяній. І, похоже, ЇМ накакати що завтра буде в нас, чи потоп, чи зсув
Рейтинг: 7+ 0-
 
, 21:34 03 жовтня 2017 р.
 
Пилипе, я буду інформувати, що мною зроблено, як ідуть справи, радитись з вами-однодумцями.
Рейтинг: 5+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 21:45 03 жовтня 2017 р.
 
влада з киЄва про все знала І знаЄ. в термІновому порЯдку найшлись кошти І ремонтують дорогу дрогобиЧ-борислав щоб добратись до трускавцЯ в обЇзд. всІ сили кинутІ. ремонтуЄ дорогу турецька фІрма онур. не хоЧетьсЯ щоб сталась бІда з дорогою дрогобиЧ-трускавець але повІрте це стаЄ неминуЧим.
Рейтинг: 3+ 0-
 
павло, 09:58 04 жовтня 2017 р.
 
у центрi дрогобича е територiя сользаводу, там тоже в любий час все провалиться, думаю захватить не тiльки територiю сiль заводу а й прилягаючi територii, тодi й згадаете де що нарили та як провалюеться, взяти ж Борислав, там де нафту викачали чи озокерит забрали, перiодично провали йдуть. Ждем сользаводу, там вiками качали сiль. пустоти. ого го
Рейтинг: 10+ -2-
 
попереджали, 10:31 04 жовтня 2017 р.
 
цікаво як дорогу закриють від Модрич до Трускавця - то уже і об'їзна від "катюші"на Трускавець непотрібна --а через місто транспорт пустити на Борислав то напевно хіба що по Фабричній через завод до Дережцького повороту--а там по танкодромі --
Рейтинг: 3+ 0-
 
шуфляда, 13:02 05 жовтня 2017 р.
 
Шановні друзі! Дорогі Максиме і Петре!  
Свого слова дотримуюсь. Я обіцяв зайнятися питанням катастрофічної ситуації, яка склалася на Стебницькому калійному заводі «Полімінерал». Ситуація складна, і тому я буду робити все, що в моїх силах, тут вже не можна, як сказав Шкіряк: «… посмердять, посмердять і заглохнуть».  
Сьогодні вранці, 09. 10. 17 р. , я зустрівся з працівниками заводу «Полімінерал» - головним інженером Буркою Володимиром Васильовичем і начальником охорони і служби безпеки Блідим Петром Михайловичем. Директора заводу, як потім виявилося, Голову міста Стебника і міського Голову Трускавця викликали на нараду до Львова з питання будівництва доріг Стебник- Трускавець, Борислав – Дрогобич.  
Бесіда з головним інженером і начальником СБ «Полемінерал» була короткою, адже їх терміново викликала служба з надзвичайних ситуацій на об’єкт (на дорогу Дрогобич-Трускавець). Про зустріч ми домовились на завтра.  
У зв’язку із ситуацією, яка склалася, дорогу Дрогобич – Трускавець на днях перекриють, існує загроза її руйнації. Аврально йде будівництво дороги для об’їзду Борислав-Дрогобич турецькою «ОНУР», буде відремонтована дорога Стебник-Трускавець. Ситуація загострилась після того, як вода затопила 2-ий рудник і частково 1-ий, почалися зсуви ґрунту. Напрямок зсуву йде від рудника в бік дороги, до новозбудованого готелю «Візит» і відпочинкового комплексу «Козацький хутір». Хай Бог зупинить подальший зсув, адже ми можемо загубити ці прекрасні споруди і озеро, що біля «Козацького хутора».  
Ситуація ускладнилася ще й браком коштів, адже тільки 6% цього «Полімінералу» належить державі, а решта приватній кампанії «Райс». Тільки для ретельного обслідування необхідно 1. 5 млн. грн. , … почалися торги: хто дасть, звідки їх взяти, шукають винних тощо. А хто дасть гроші (тепер уже дуже великі) на відкачку води з камер рудників №2 і №1, хто проведе всі ремонтні роботи по порятунку Стебника, Трускавця, частково Дрогобича?  
Завтра після розмови з директором «Полемінерал», головами міст Стебника, Трускавця я відзвітуюся перед вами ( в межах дозволеного), адже і після сьогоднішньої зустрічі мене просили не про все говорити і писати.  
Друзі! Я не хочу вас лякати, згущати фарби, робити аналіз і говорити про перспективу. Я викладаю ситуацію, яка є насправді. Хочу зустрітися зі всіма колишніми і теперішніми відповідальними працівниками калійного комбінату, ознайомитися з матеріалами, документацією і підготувати звернення до всіх керівників нашої держави і до Інституцій у світі (від Секретаріату ЮНЕСКО до природоохоронних інституцій, Зелених тощо). Треба бити у всі набати. Треба нам об’єднати сили і разом вимагати, поки ще не пізно, від влади термінового рішення, невідкладних дій з порятунку «Полімінералу», міст Стебника, Трускавця, Дрогобича.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 15:58 09 жовтня 2017 р.
 
Моє звернення було до всіх і до Максима і ПИЛИПА! Пробач Пилипе, що назвав Вас Петром.
Рейтинг: 0+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 16:01 09 жовтня 2017 р.
 
Шановний Валерій Кузнецов. Колись Ви були помічником депутата. Хотілось би знати з цікавості чим Ви займаєтесь тепер: якусь посаду займаєте? громадський діяч? просто активіст? дотичні до "Полімінералу"? чи ще щось? Дякую за відповідь.
Рейтинг: 1+ -1-
 
Наталія, 12:30 10 жовтня 2017 р.
 
Шановна Наталія. До 2013 р. я був помічником народного депутата, а по теперішній час я консультант Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. З 1991 р. по теперішній час на громадських засадах я Голова правління Західно-регіональної асоціації клубів ЮНЕСКО в Статутну діяльність цієї міжнародної організації входить питання науки, освіти, культури, інформатики й екології.  
Проблеми "Полімінерала" мене турбують, як дрогобичанина (народився у Дрогобичі у 1949 р. ), як стебничанина (з 1969-1974 р. ) працював викладачем ДМШ і в ці роки був керівником художньої самодіяльності на Стебницькому калійному комбінаті.  
Якщо Ви уважно читали попередні мої листи, то там сказано, що я цією проблемою займався з 1996 р. В 1998 р. звернувся до Самойленка (див. лист) і кал. комбінат отримав 1 млн. грн. на відкачку води з рудника №2.  
Тепер коли сталася, поки що, маленька катастрофа, я не можу стояти осторонь, тим більше, що є можливість надати дієву допомогу. Сьогодні я отримав інформацію від Голови Трускавця, Стебника, колишнього головного інженера, який один із перший піднімав цей комбінат – із Зеновієм Вариводою, зустрівся із директором "Полімінерал" Володимиром Ковалем. Про результат зустрічі розповім, як тільки все обдумаю і зведу до купи. З повагою В. К.
Рейтинг: 1+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 16:59 10 жовтня 2017 р.
 
Пане Валерій, дякую. Зичу успіхів.
Рейтинг: 2+ 0-
 
Наталія, 19:20 10 жовтня 2017 р.
 
Наталія, дякую Вам! Дивна якась цитата під Вашим коментом від мого імені.
Рейтинг: 0+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 23:17 10 жовтня 2017 р.
 
Шановна Наталія! Я не хотів виставляти матеріал про "Полімінерал" (виставив на свою сторінку у ФБ), адже в цій газеті мій матеріал не находить свого читача. Виставляю із-за обіцянки дану Вам. "Дрогінфо" поважаю і пишаюсь, що цю газету авторитетно підняв мій друг Максим Федис. Велике Йому вітання!
Рейтинг: 2+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 12:12 11 жовтня 2017 р.
 
Друзі!  
Як і обіцяв, звітую про свою зустріч, анонсовану вчора, щодо Стебницького «Полімінералу».  
Сьогодні спілкувався з головою Трускавця Андрієм Кульчинським, головою Стебника Петром Старосольським, головним інженером калійного комбінату, к. т. н. , членом-кореспондентом гірничих наук України Зеновієм Вариводою, який піднімав цей комбінат, довгі роки керував ним. Йшлося про стан справ на «Полімінералі», у Стебнику, в регіоні.  
А тепер до суті (з того, що дозволено). На сьогодні шахти рудників №1 і №2 заповнені водою. Зі 120 млн. м3 заповнено 112! Їх практично викачати вже НЕМОЖЛИВО! Значить, будуть зсуви, руйнування (це питання часу). Тому терміново, як вирішили на Нараді у Львові, необхідно: 1) закрити дорогу на Трускавець з Дрогобича, будувати об’їзні дороги Стебник-Трускавець, Дрогобич-Борислав-Трускавець; 2) будувати нові ВОДОГОНИ; 3)переносити лінії ЛЕП (високовольтну мережу). Це вже треба робити завтра!  
Я акцентував увагу на дорозі до Трускавця, мотелі «Візит», житловому комплексі (хто дав дозвіл на це будівництво без погодження з геологами «Полімінерала»? Це вже завдання моєму Комітету і прокуратурі), «Козацькому хуторі» і озері. Так, усе це в епіцентрі руйнувань, але, як пояснив п. Варивода, шахти йдуть далі через с. Модричі до Борислава («Фабрики нетканих матеріалів»).  
Чому все так сталося? Невже про те, що насувається біда, ніхто не знав? Знали, та мовчали. Перші ознаки катастрофи з’явилися на Хвостосховищі. Що це? Під час збагачення калійної руди на Збагачувальній фабриці відходить високо мінералізований розчин (на 1 літру 374 гр високо мінералізованих солей – каеніт). За роки утворилися три перегороджені дамбами величезні озера (берегів не видно). У вересні 1983 р. була зруйнована одна дамба (як показало фото з космосу), це наслідки землетрусу в Румунії. Величезна кількість високо мінералізованих розсолів потрапила в р. Дністер, надавши колосальні збитки Україні і Молдові. Оскільки це було в часи СРСР, Молдова промовчала. Тепер після цього обвалу Молдова і Польща спостерігають пильно, бо знають, що це торкнеться і їх. Вони ставлять три питання: що сталося? , чому так сталося? і що їх чекає? На перше питання відповідь проста – стався колосальний обвал ґрунту в районі виробітку рудника №2 Стебницького «Полімінералу», а саме на карстовому утворенні. Щодо другого питання, це почалося ще у 1978 р. після Бухарестського землетрусу в Румунії з епіцентром в районі Вранча. У результаті зміни гідрологічного режиму на цьому руднику було виявлено водопритоки, дебет яких швидко збільшувався і згодом стабілізувався на величині 1000 м3 на добу. Попадання води в соляну копальню є аномальним явищем і загрожує її існуванню, тим більше, що води ці були поверхневі і утворили велетенську депресивну лійку, що і стало причиною утворення підземного карсту. Це зрозуміли і тоді, тому для попередження катастрофи були залучені найкращі спеціалісти тодішнього Союзу. З 01. 01. 1988 р. рудник був зупинений і перебував у стадії консервації. Всі технічні рішення знайшли схвалення іноземних спеціалістів, які в різний час проводили вивчення «Полімінералу» з метою створення спільного підприємства з виробництва мінеральних добрив. Виконання розроблених заходів дозволяло захистити рудник від затоплення до наступної експлуатації (запасів руди більше як 100 млн. т(тільки підготовлених до виїмки запасів було 8 млн. т). Ці роботи фінансувалися із держбюджету Союзу, а з 1992 року - України (фінансування було недостатнім від 20% до 50%). У 2001 р. ідеологія консервації рудника різко змінюється. Під надуманим приводом про відключення електроенергії ухвалюється рішення про «мокру» консервацію рудника, а фактично його затоплення. Це було наслідком помилки - проґавили, не зауважили, як переповнилися зумпфи і вода самопливом почала заповнювати шахтові виробки. Коли зауважили, то було вже пізно – затопило 5-й та частину 4-го горизонтів рудника. Ось тут і виникла ідея «мокрої» консервації. Тому вирішили узаконити цей процес, аби не відповідати, тобто затопимо і кінці у воду… (до цього ще й додалася аварія на цьому руднику – у клітьовий ствол впав шахтний 12-тонний електровоз, який вивів рудник повністю з ладу – цю історію тихенько зам'яли). Усе це робилося, незважаючи на Законодавство, яке забороняє ліквідувати копальні, у яких ще є невироблені запаси сировини. Сталося, можливо, це ще й тому, що в ній були зацікавлені інстанції, які були причетні до цього. Так, наприклад, Міністерство промислової політики України, до сфери якої входило і «Полімінерал» (як і вся гірнича хімія України), мало б зробити так, щоб галузь працювала та розвивалася. Але ж ні --- під проводом міністерства галузь припинила своє існування. Немає вже ні Яворівської, ні Роздольської «Сірки», через рік припинив свою діяльність калійний завод «Оріана» в Калуші… Чи не дивно це? Кому це вигідно? Відповідь банально проста – російським і білоруським виробникам, які стали монополістами на українському ринку (а ємність нашого ринку тільки по калію становить 1, 5-2 млн. т у рік! ). У результаті безконтрольного затоплення (а що цей процес саме, такий підтвердила знана німецька фірма UTEC, яка у 2010-1013 рр. проводила моніторинг за рахунок європейських коштів). Усвідомлюючи всі ризики, які несе бездіяльність у плані контролю за ситуацією, фірма UTEC запропонувала вести свій контроль за рахунок німецького фонду допомоги Україні. Минуло півроку, а реальних дій з боку України не відбулося. Абсолютно свідомо за рахунок Держбюджету знищено рудник із запасами калійної руди 100 млн. т, це унікальний випадок у СВІТІ! Знищена інфраструктура підприємства як транспортна, так і енергетична. Знищена унікальна дослідно-промислова установка в с. Кавсько тощо. У результаті проведеної мокрої консервації стоїть вщент заповнене ХВОСТОСХОВИЩЕ (рудники вже не мають куди приймати розчин). Саме звідти насувається катастрофа. Якщо повториться руйнація дамби, як у 1983 році, і розчин знову потрапить у Дністер (головний постачальник питної і технічної води Молдови), виникне міжнародний скандал. Впевнений, ми довічно будемо розраховуватися з народом Молдови. Тут буде вже не до Трускавця, його мінеральних вод і інфраструктури.  
Минув тиждень від обвалу, і що зроблено? Крім розмов, часто пустопорожніх, нічого. Заборонили рух вантажного транспорту на автодорозі в Трускавець. і все! А процес руйнації поверхні та утворення провалів йде. І його НЕ ЗУПИНИТИ !
Рейтинг: 7+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 12:21 11 жовтня 2017 р.
 
Я вдячний міському голові Трускавця Андрію Кульчинському, міському голові Стебника Петру Старосольському і колишньому головному інженеру Стебницького калійного комбінату Зеновію Вариводі за надану мені інформацію. Хай ця біда мине і ваші міста будуть такими, як ви про них мрієте.
Рейтинг: 3+ 0-
 
Валерій Кузнєцов, 12:32 11 жовтня 2017 р.
 
Висновок. Хто керує державою? А керують тупоголові , малограмотні профани - трійочники з патологічною схильністю до крадіжок. Мені страшно за наше майбутнє.
Рейтинг: 5+ 0-
 
Наталія, 00:34 12 жовтня 2017 р.
 
чи спровді шахти йдуть до Боислва, оприлюдніть карти шахтного поля
Рейтинг: 2+ 0-
 
до Валерій Кузнєцов, 01:18 12 жовтня 2017 р.
 
саме модно що типу все порядку. буде озеро
Рейтинг: 3+ 0-
 
, 09:08 13 жовтня 2017 р.
 
читав коментарі і побачив один щодо Дрогобицький солеварний завод. Я на ньому робив і ніяких обвалів не може бути і в принципі. Все просто іде підземна ріка рупи це вода насичена сіллю, на території заводу є шахта котра качає з тої ріки рупу до речі річка і далі тече кудись. Тоді з шахти рупу подають у відстійник, тоді на панви для виварювання, коли сіль починає утворюватися її дають на цинтрефугу щоб віджати з солі воду після цього на барабан для висушування. А вже далі у бункера з яких і береться на фасовку.
Рейтинг: 4+ -1-
 
Секрет, 08:58 14 жовтня 2017 р.
Додати коментар
Ім’я:
Коментар:

 
© 2008-2025 Дрогобич Інфо → (сайт працює 6106 днів)