Тема здорового харчування стала уже таким собі трендом. Вегетаріанство, сироїдіння, відмова від солодощів та кави, флешмоби та тисячі вебінарів кожного дня. Що це? Данина моді, вищий рівень свідомості чи прагнення зберегти своє здоров’я? Про це Zmistovno.com.ua розпитали нутриціолога Христину Матківську
Коли і за яких обставин ви зацікавились темою “здорового харчування”? Звідки черпали знання, якими зараз володієте?
Моє здорове харчування стартувало 10 років тому, коли я почала займатись йогою. В один момент я відчула, що мій організм не може впоратися із навантаженнями. Я помітила, що особлива важкість з’являлася після трапези м’ясом. Згодом я почала прислухатися до свого організму та поступово все відкидати. Оскільки все почалось з йоги, то я звернулась до східної культури. Згодом до рук мені потрапила книга «Жива кухня». Вона повністю змінила мою свідомість. Сприймати її на 100 відсотків не рекомендую, але десь так на 70 – прислухатися варто. Наступною була праця Колін Кемпбелл «Китайське дослідження», де я прочитала про експерименти професора та його сина . У цій книзі описано поведінку людей, які, до прикладу, вживали лише молочні або м’ясні продукти. Заслуговує на увагу книга “Сіль , Цукор, Жир”, автор Майкл Мосс.
Згодом я відвідувала семінари, тренінги, лекції. Я усе випробувала на собі: це і сироїдіння, і голодування. Останнім методом, до речі, я вилікувала у себе коклюш. Окрім цього, я є вегетаріанцем уже багато років, мій молодший син теж не їсть м’яса. Адже я знаю, з яких продуктів брати різноманітний білок.
Що ви розумієте під терміном “збалансоване харчування”? Чи по кишені воно сучасним українцям?
До мене недавно приїхала знайома, яка просила «відкоригувати» її раціон. Подруга пояснила, що сімейний бюджет не дозволяє їй повноцінно харчуватися. Розказала, що старається їсти м’ясо кожен день, а рибу – раз на тиждень. На вихідних споживає овочі та фрукти. Я запропонувала їй інший варіант: овочі та фрукти їсти кожного дня, м’ясо та рибу – раз на тиждень. Думаю, що овочі та фрукти не є дорожчими за м’ясо. На жаль, треба ще порахувати ліки, які потім кожен з нас купує, бо харчувався шкідливою їжею. Тарілка збалансованого харчування є зафіксованою. Ця пірамідка постійно змінюється. Половина тарілки – овочі та фрукти, друга половина ділиться на крупи, зернові, білки, складні вуглеводи, окремим елементом ідуть олії – жири, які нам потрібні, а останньою – вода. Тобто в найновіших тарілках ні молочних продуктів, ні м’яса немає.
Все частіше ми чуємо, що молоді люди зовсім відмовляються від вживання м’яса та молочних продуктів. Як вважаєте, чим це зумовлено? Данина моді, міфи?Якою є ваша позиція стосовно таких радикальних дій?
Це зумовлено тим, що рівень свідомості людей зріс. Усі почали цікавитись плюсами та мінусами м’яса. Те ж саме стосується молочних продуктів. Інформація стала доступною, її стало більше. Саме тому великий перехід на вегетаріанство.
Візьмемо найпростіший факт. Чи знаєте ви, скільки м’ясо перетравлюється в організмі? Від 7 до 14 годин, а фрукти та овочі – 2-4 години. Відчуваєте різницю? Якщо ви любите м’ясо – не вживайте його три рази на день чи вранці. Найгірше – це вечеряти м’ясом, адже ви йдете спати, а ваш організм і далі продовжує працювати.
Якщо розібратись детальніше, то м’ясо закупорює наші судини, тому відповідно у нас починається ряд проблем із здоров’ям. Якщо взяти свинину, то тут актуальною є проблема холестерину, який сповільнює процеси в організмі. Це призводить до своєчасного старіння, обвисання шкіри, жовтуватого кольору.
Молочні продукти – це більше рекламний хід. Завжди чуємо, що молоко пити потрібно, адже в ньому міститься кальцій. Насправді кальцію в молоці немає. Якщо взяти список продуктів із вмістом кальцію, то молоко буде на 16 позиції. Є 16 продуктів, які місять кальцію набагато більше. Лідирують мак, кунжут, шпинат, кропива. Молоко – це великий вміст жиру. Воно викликає слизь. Якщо у дитини соплі, починаються проблеми з «вухо – горло – ніс», то молоко їй вживати не можна.
Кисломолочні продукти корисніші. Якщо людина відмовляється від молочного, то з нею нічого не трапиться. Інакше – діти до 3 років, які мають фермент, що сприймає молоко.
трапиться. Інакше – діти до 3 років, які мають фермент, що сприймає молоко.
А як щодо кави, вживання якої стало таким собі трендом? Чи є шкідливим цей напій? Скільки разів на день|тиждень можна пити каву?
Смертельна доза кави – одна чашка на один кілограм тіла. І це при умові, що ви будете пити її кожні півгодити. Уявіть, скільки ви повинні спожити цього напою, щоб довести організм до повного виснаження? Розуміємо, що це нереально. Якщо говорити про каву, то це 50 на 50. Кава викликає залежність і пробуджує тільки 15 хвилин, потім іде зворотній процес. Вона підвищує тахікардію, має поганий вплив на серце, викликає звикання. Найшкідливішою є розрекламована кава «3 в 1». А найнебезпечнішою сумішшю – кава з алкоголем. Цікаво, що у світі за один день випивають 2,5 мільярди чашок кави. До речі, цей напій усіма людьми не сприймається. Є люди, які говорять, що можуть випити її за 10 хвилин до сну і спокійно лягти спати. Їм вживати каву надмірно не рекомендується. Доведено, що лише7 відсотків українців мають ген, який допомагає розщеплювати ферменти кави. Це можна дізнатися у лабораторії, де варто пройти спеціальний тест. Цікавим фактом є те, що куріння допомагає розщеплювати ферменти кави, а тому при курінні кава не є такою шкідливою. Тут кожен зробить висновки сам (сміється – авт.).
Цукроненависництво набирає обертів. Все частіше зустрічаємо флешмоби, де молоді люди вчаться жити без цукру. Чи справді солодощі є такими шкідливими? Який вплив на здоров’я мають такі відмови?
Чому дітям не можна давати цукор? Малюкам потрібен кальцій, щоб вони росли міцними, а солодощі вимивають цей вітамін. Цукор викликає дуже сильне звикання. Шоколад та інші солодощі мають ту саму дію, що кокаїн, марихуана – залежність. Це швидкісні вуглеводи, це величезний скачок глюкози. На жаль, цукор є майже в кожному продуктові. Відмовитись від нього повністю є місією фактично нереальною, адже тоді годинами треба читати склад усіх продуктів.
Які продукти є найшкідливішими?
Найшкідливішими є ті продукти, які місять багато транс жирів. Це те, що повністю «забиває» наш організм, не дає ніякої користі. Це сухарики, чіпси, кетчупи, майонези. Навіть взяти звичайну соломку чи вафлі. У цих продуктах користі ніякої немає. Доволі часто кажуть: «У мене поганий імунітет, тому я так хворію». Такого немає, є лише імунітет, який ми створили самі. Я не кажу, що від всього треба відмовитись. Є таке правило денного раціону«80 на 20», де 80% – корисна їжа, 20% – можемо собі дозволити інше. Якщо ви хочете з’їсти шматок шоколаду – їжте, але згадайте, що ви їли протягом дня. Погана їжа впливає на наш нервовий стан – це нервові зриви, млявість, проблеми зі сном. Всі ми «складаємось» з того, що ми їмо.
Яким повинен бути сніданок, щоб його можна було назвати «здоровим» та «збалансованим»?
Сніданок мусить бути ситним. Дуже часто люди говорять, що не люблять їсти вранці. Таке правило треба змінювати. Найкращий варіант – це не повечеряти, тоді сніданок вам точно смакуватиме. Наш перший прийом їжі – це заряд на цілий день. Вранці треба наситити себе клітковиною – овочами, фруктами, кашами, сухофруктами, горіхами. Не снідайте «канапками з ковбасою» чи круасаном! Своїм дітям я роблю смузі з фруктів, шпинату тощо. Можна навіть натерти моркву з яблуком, додати трохи олійки. Після цього можна посмакувати навіть оладками чи сирничками.
Які хвороби може спровокувати неправильне харчування?
Неправильне харчування викликає всі хвороби від соплей до раку. Все це спровоковано їжею. Є певні досліди, які доводять, що при зловживанні м’ясом та молочними продуктами, ризик раку зростає. Довели, якщо не провокувати організм, то він не викличе хворобу.
Чи можна стверджувати, що їжа впливає на наш настрій та інтелект?
80 відсотків імунітету знаходиться у кишківнику. Це 2 кілограми нашої ваги, це ті бактерії, які впливають на інтелектуальний розвиток, настрій, сон, імунітет. Є люди дуже роздратовані, а все тому , що в їх раціоні є багато кави та м’яса. Важка їжа несе агресію, злість, тому маємо слідкувати за своїм раціоном.
Спілкувалась Анна Качмар
Фото Христини Романчак
Переглядів: 6372
|